Spoločnosť na pomoc osobám s autizmom v Trnave

Podujatia

Mikuláš

Na Mikuláša sa konala v dennom stacionári slávnosť. V tento deň prišli všetci , ktorí sa veľmi tešili na tento výnimočný deň a boli plní vzrušenia. V zariadení už mali postavený vianočný stromček a všetko bolo vyzdobené vo vianočnom duchu. Mikuláš navštívil zariadenie a priniesol balíčky plné rôznych ovocia, dobrôt a sladkostí. Každý, aj zamestnanci, museli najskôr zaspievať Vianočnú pieseň a až potom dostali balíček od Mikuláša. Bol to veľmi emotívny okamih, keď sa spievali vianočné piesne a mohli sme byť aspoň na chvíľu opäť všetci spolu.


Dušinky

V dennom stacionári pre dospelých ľudí s autizmom je Dušinkám pripisovaný veľký význam. Na tento deň sa pripravovali mesiac vopred. Celý október sa niesol v tomto duchu. Všetci spolu vytvorili niekoľko tématických vecí. Z obrúskov, gaštanov a rôzneho iného materiálu vyrobili pavúky, strašidlá a vyzdobili hlavnú miestnosť. Napiekli strašidelné medovníčky na pohostenie. Pár dní pred samotným posedením vyrezávali tekvice a zdobili cestičku do zariadenia. Potom mali „dušinkovú párty“, tancovali , jedli a spomínali v úzkom kruhu na priateľov a Dušinky, ktoré ich tento rok nemohli prísť navštíviť. Všetci boli veľmi šťastní a užívali si párty.


Rekondičný pobyt 2020

V júni sme zorganizovali rekondičný pobyt, ktorý bol určený pre rodiny s členom s autizmom. Cieľom projektu bolo dosiahnuť stmelenie celého kolektívu, lepšie spoznanie sa rodičov medzi sebou a vzájomné vymieňanie si skúseností zo života s autistickým dieťaťom. Týždňový program poskytol rodinám možnosť dostať sa na miesta, ktoré by inak nemohli navštíviť, zoznámiť sa s mladými dobrovoľníkmi a ostatnými členmi pobytu, naučiť sa novým zručnostiam pri tvorivých aktivitách a zároveň aj podieľať sa na priebehu programu a zdieľať svoje životné skúsenosti s inými ľuďmi. Rodičia mohli počas pobytu využívať podporné služby v podobe terapií a rozhovorov so psychologičkou. Pre klientov boli pripravené v rámci aktivít rôzne edukačné aktivity, ktoré im boli priraďované individuálne, na základe ich záujmov a schopností. Mladým ľuďom s autizmom boli poskytované terapie dobrovoľníkmi a v tom čase mali rodičia možnosť si oddýchnuť, čo bolo tiež jedným z cieľov projektu. Celkovo sa pobytu zúčastnilo 8 rodín, z toho 5 bolo ubytovaných v penzióne Olympic (Slnečné jazerá – Senec) a 3 rodiny denne dochádzali. Pre rodiny boli realizované rôzne aktivity, ako napríklad návšteva vodného mlynu a skanzenu v Jelke, vodné bicykle na Slnečných jazerách a kino. Voľný čas trávili rodiny hraním ping-pongu, bedmintonu, spoločenských hier, prechádzkami pri jazere, a tiež kúpaním.

Rekondičný pobyt finančne podporil Nadačný fond Dell v Nadácii Pontis.

© 2021 Sposa-T