Spoločnosť na pomoc osobám s autizmom v Trnave

Podujatia, činnosť

Súčasťou každodennej pracovnej terapie je samozrejme starostlivosť o zvieratá ( ovce, kozy, sliepky ), ktoré v areáli zariadenia chováme a úprava a skrášľovanie vonkajšieho prostredia. Pozostáva z kosenia, zberu a spracovania byliniek, ktoré si sami pestujeme a následne z nich vyrábame darčekové predmety.
Maximálnou snahou nás všetkých je, aby klienti, ktorí navštevujú náš denný stacionár strávili spoločné chvíle v pohode a pokoji a v rámci svojich obmedzených schopností a možností, svojim každodenným úsilím, spojili príjemné s užitočným.


V práve prebiehajúcom letnom období v našom zariadení realizujeme dokončovacie práce športového kútika a oddychovej zóny vo vonkajších priestoroch zariadenia, ktorý sme začali budovať ešte v roku 2021. Vďaka finančnej podpore projektu „autisti nepatria do autu“ pod záštitou Európskeho zboru solidarity a TTSK) sme mohli zabezpečiť a osadiť dva cvičiace stroje, ktoré slúžia k zlepšeniu fyzickej a psychickej kondície našich klientov. V tomto roku pribudla vďaka finančnej pomoci Nadácii Volswagen a finančného daru Nadácie ESET, trampolína, plocha na kolektívne hry a oddychová relaxačná zóna so zážitkovým chodníkom.   


V mesiaci jún navštívili naše zariadenie po dlhšej prestávke naši priatelia z firmy IBM z Bratislavy, z čoho sme mali úprimnú radosť. Strávili sme spolu pracovno-relaxačný deň a tak ako vždy nás nesklamali, priložili ruku k dielu a pomohli nám s opravou plotu, za čo im patrí od nás veľká vďaka.


S prichádzajúcou jarou sa činnosti čoraz viac rozširovali o práce v záhrade úprava hriadok na sadenie zeleniny, samotná výsadba, starostlivosť o bylinky a mladé stromčeky v novozaloženom ovocnom sade. A práve túto prebúdzajúcu sa jarnú atmosféru a prvé slniečko sme v mesiaci apríl tématicky a s radosťou využili na zážitkovú exkurziu do výrobne čajov značky Sonnentor. Tá sa nachádza v malebnej moravskej dedinke Čejkovice. Mali sme možnosť na vlastné oči vidieť priamo vo výrobe uskladnenie a spracovanie bylín a samotnú výrobu ekologických biočajov a biokorenia Vyškolení zamestnanci nám predstavili filozofiu, a príbeh, ktorý sa skrýva za každým ich produktom a premietli prezentáciu o pestovaní bylín v rodinných ekologických poľnohospodárskych farmách, ktoré im bylinky dodávajú. Mohli sme si nakúpiť aj malé darčeky v štýlovej podnikovej predajni a občerstviť sa v čajovom salóniku a útulnej kaviarni, ktorá ponúkala produkty vlastnej výroby. Exkurziu sme ukončili prechádzkou cez bylinkovú záhradku a výstupom na vyhliadku v areáli závodu. Bol to pre nás a našich klientov krásny deň, plný zážitkov. Podobne pekný deň sme prežili aj na návšteve na včelárskej paseke v Múzeu včelárstva na Slovensku v obci Kráľová pri Senci. Dozvedeli sme sa čo-to o histórií a súčasnom stave včelárstva na Slovensku, o tom ako včielky med vyrábajú, ako žijú a všeličo iné... V skanzene sme obdivovali aj unikátne zbierky ľudových úľov najrôznejších tvarov a veľkostí.


Začiatok roku 2022 bol tak ako v predchádzajúce roky poznačený nepriaznivou pandemickou situáciou, ktorá sa odrazila aj v činnosti a aktivitách nášho zariadenia. V zimných mesiacoch bola pracovná terapia prevažne v interiéri zariadenia a bola zameraná predovšetkým na prácu s hlinou – výroba keramiky, vďaka ktorej si klienti trénujú hravou formou jemnú motoriku, potrebnú pri ich samoobslužných činnostiach. Výsledkom našej práce boli rôzne keramické darčekové predmety ako magnetky, brošne, keramické háčiky a rôzne darčekové predmety a ozdoby.


Mikuláš

Na Mikuláša sa konala v dennom stacionári slávnosť. V tento deň prišli všetci , ktorí sa veľmi tešili na tento výnimočný deň a boli plní vzrušenia. V zariadení už mali postavený vianočný stromček a všetko bolo vyzdobené vo vianočnom duchu. Mikuláš navštívil zariadenie a priniesol balíčky plné rôznych ovocia, dobrôt a sladkostí. Každý, aj zamestnanci, museli najskôr zaspievať Vianočnú pieseň a až potom dostali balíček od Mikuláša. Bol to veľmi emotívny okamih, keď sa spievali vianočné piesne a mohli sme byť aspoň na chvíľu opäť všetci spolu.


Dušinky

V dennom stacionári pre dospelých ľudí s autizmom je Dušinkám pripisovaný veľký význam. Na tento deň sa pripravovali mesiac vopred. Celý október sa niesol v tomto duchu. Všetci spolu vytvorili niekoľko tématických vecí. Z obrúskov, gaštanov a rôzneho iného materiálu vyrobili pavúky, strašidlá a vyzdobili hlavnú miestnosť. Napiekli strašidelné medovníčky na pohostenie. Pár dní pred samotným posedením vyrezávali tekvice a zdobili cestičku do zariadenia. Potom mali „dušinkovú párty“, tancovali , jedli a spomínali v úzkom kruhu na priateľov a Dušinky, ktoré ich tento rok nemohli prísť navštíviť. Všetci boli veľmi šťastní a užívali si párty.


Rekondičný pobyt 2020

V júni sme zorganizovali rekondičný pobyt, ktorý bol určený pre rodiny s členom s autizmom. Cieľom projektu bolo dosiahnuť stmelenie celého kolektívu, lepšie spoznanie sa rodičov medzi sebou a vzájomné vymieňanie si skúseností zo života s autistickým dieťaťom. Týždňový program poskytol rodinám možnosť dostať sa na miesta, ktoré by inak nemohli navštíviť, zoznámiť sa s mladými dobrovoľníkmi a ostatnými členmi pobytu, naučiť sa novým zručnostiam pri tvorivých aktivitách a zároveň aj podieľať sa na priebehu programu a zdieľať svoje životné skúsenosti s inými ľuďmi. Rodičia mohli počas pobytu využívať podporné služby v podobe terapií a rozhovorov so psychologičkou. Pre klientov boli pripravené v rámci aktivít rôzne edukačné aktivity, ktoré im boli priraďované individuálne, na základe ich záujmov a schopností. Mladým ľuďom s autizmom boli poskytované terapie dobrovoľníkmi a v tom čase mali rodičia možnosť si oddýchnuť, čo bolo tiež jedným z cieľov projektu. Celkovo sa pobytu zúčastnilo 8 rodín, z toho 5 bolo ubytovaných v penzióne Olympic (Slnečné jazerá – Senec) a 3 rodiny denne dochádzali. Pre rodiny boli realizované rôzne aktivity, ako napríklad návšteva vodného mlynu a skanzenu v Jelke, vodné bicykle na Slnečných jazerách a kino. Voľný čas trávili rodiny hraním ping-pongu, bedmintonu, spoločenských hier, prechádzkami pri jazere, a tiež kúpaním.

Rekondičný pobyt finančne podporil Nadačný fond Dell v Nadácii Pontis.

© 2023 Sposa-T